Zakwas z buraków

Ilość: 1 Porcja Trudność: Łatwa Przygotowanie: 30 min.

Na święta Bożego Narodzenia domowy zakwas z buraków musi być 🙂 Spokojnie, spokojnie, zdążycie wszystko zrobić 🙂

Składniki

0/8 Składników
Dostosuj porcje
  • Zalewa

Wskazówki

0/4 Wskazówki
  • Buraki myjemy, obieramy i kroimy w plasterki. Całą główkę czosnku kroimy w poprzek, nie obieramy. Warzywa wrzucamy do wyparzonego naczynia (ceramicznego lub szklanego słoja) i bierzemy się za przygotowanie zalewy - jej ilość będzie zależała od tego jakiej wielkości słoja użyjecie.
  • Na 1 litr wody dodajemy 1 płaską łyżkę soli. Dodajemy przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i zagotowujemy wszystko. Ja zalewam buraki wrzącą wodą, ale są różne szkoły ;) Najlepiej słoik szczelnie zakręcić – sprzyja to procesowi kiszenia – czyli fermentacji beztlenowej. Nic nie może wystawać ponad poziom zalewy – możecie przycisnąć buraki czymś szklanym, zapobiega to pojawieniu się pleśni. Po pierwszych dniach może pojawić się piana na powierzchni – zbierzcie ją, żeby nie zapleśniała.
  • Domowy zakwas z buraków gotowy jest po około 10 dniach. Wtedy odcedzamy go i przelewamy do słoików lub butelek. Następnie przechowujemy go w lodówce nawet kilka tygodni. Kiszone buraki i czosnek świetnie sprawdzają się jako element sałatki, albo jako dodatek do obiadu.
  • Jak przygotować barszcz na wigilię z zakwasu buraczanego? Najpierw ugotujcie esencjonalny bulion warzywny z grzybami, a następnie połączcie go z buraczanym zakwasem w proporcji 1:1 np. 1 litr bulionu + 1 litr zakwasu. Ja doprawiam jeszcze barszcz rozgniecionym ząbkiem czosnku, majerankiem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Pamiętajcie, żeby po wymieszaniu składników barszcz się nie zagotował to zachowa piękny kolor. Smacznego!

Notatki

WAŻNE UWAGI >>jeśli zakwas zapleśnieje – cały jest do wyrzucenia. No niestety :( >> ale nie myl piany, która powstaje w wyniku fermentacji z pleśnią :)

Dodaj komentarz